privatni vrtić koloseum • Milana Rakića 125g (ugao sa Murmanskom) Beograd, Zvezdara / Mirijevo • upis cele godine

Home Blog Važnost igre za razvoj deteta

Važnost igre za razvoj deteta

Kroz igru dete uči, razvija se, otkriva sebe i svet putem pokušaja i grešaka, istražuje i igra uloge, eksperimentiše s različitim materijalima, zvukovima i sredstvima. Predškolsko dete većinu vremena provodi u igri, a razvoj, učenje i rad biće uspešniji ukoliko se odvijaju kroz igru ili sadrže elemente igre.

Dete se kroz igru afirmiše, vlastitom aktivnošću stiče nova saznanja. Paralelno sa razvojem deteta i njegove igre postaju složenije. Uživanje u igri zavisi od konstantnog ohrabrenja starijih i korišćenju odgovarajućih igračaka i opreme.

Igra mora da bude zabavna deci kako bi „zadržala“ pažnju da se njom bave. Uz to mnoge igre imaju, manje ili više, naglašenu edukativnu komponentu. U igri se izražava radoznalost, osjetljivost, fizička aktivnost i potreba za saradnjom i zajedništvom među učesnicima.  Saveti za igru sa decom:

 • Podržite spontanu dečju igru pohvalama
 • Istaknite detetove uspehe u igri, njegove veštine i vrline
 • Budite partner detetu u igri, a ne vođa
 • Rečima pratite dete u igri – opisujte šta vi ili dete u igri radite
 • Ne prekidajte naglo detetovu igru
 • Ne kritikujte dete
 • Ponovite sa detetom pojedinu igru ako to želi – vole da ponove stvari u kojima su dobri i uspešni
 • Koristite svakodnevne predmete u igri
 • Prihvatite dečje ideje u igri ma koliko one bile na prvi pogled čudne i nemoguće
 • Budite strpljivi – pustite dete da samo istražuje, ne nudite gotova rešenja
 • Zabavljajte se i sami, uživaje u zajedničkoj igri

Igrom dete razvija osećaj sigurnosti, samostalnosti, samokontrole, kompetencije, jača samopouzdanje, te razvija motoričke, emocionalne, kognitivne, socijalne i govorne veštine.

Da bi ispunile svoj cilj i detetu bile interesantne igračke i ostala sredstva morate prilagoditi uzrastu.

Za decu u trećoj godini života poželjne su: slagalice, plastelin, odeća i kuća za lutke, garaža, prve društvene igre, slikovnice s kratkim tekstovima i stihovima, igračke za pesak, CD s dečjim pričama i pesmicama.

Deci u četvrtoj godini poželjno je pokloniti: dečje knjige i slikovnice, igre s bojama i oblikovanjem, igre s jednostavnim pravilima, igre s kockama, igre sa simbolima i bojama, igre spretnosti, koncentracije,  konstruktivni elementi za gradnju, bojice, predmeti za bojenje.

Deca od pet do sedam godina pokazuju interesovanje za: igre s pravilima, igre s kockama, društvene igre, sportske rekvizite, muzičke  instrumente.

Kako nam uvek „stane“ mozak kada je najpotrebnije, mnoge igre sa pravilima ili uputstvima možete naći na internetu. Prepoznaćete i zaboravljene, ali maksimalno edukativne, igre kojima su se zabavljali još naši roditelji. Ukoliko ste u prilici kupite ili pozajmite na neko vreme knjige:

 • 365 DANA BEZ TELEVIZIJE – Steve i Ruth Bennett, knjiga otkriva brojne aktivnosti koje zahtevaju malo ili nimalo priprema, a pružaju deci beskrajne sate igre i zabave. Obuhvaćene su raznovrsne veštine i delatnosti, grupne igre, bojenje i računjanje, igre memorije, rečima i pravljenje igračaka.
 • IGRE UČILICE – Dorothy Einon, mnogo aktivnosti za igranje u kući i na otvorenom prostoru, za jedno ili više dece, od igara s rečima i brojevima do naučnih ogleda, muizke i umetničkih projekata. Ne samo zabavne, nego i poučne praktične ideje za decu od 2-6 godina.
 • IGRE STVARALICE – Dr. Dorothy Einon, vodič je namenjen deci od 2 do 5 godina i ispunjen je jednostavnim idejama i zabavnim aktivnostima koje pomažu deci u postizanju njihovog potencijala u kreativnom učenju. Razvija prirodne talente svakog deteta u jeziku, muzici, umetnosti, drami, nauci i brojevima.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Kontakt